Šta radi Nadzorni odbor: Salamović pod mjerama zabrane, ko upravlja preduzećem KJKP Rad?
Nadzorni odbor KJKP Rad još nije ovlastio jednog od dva izvršna direktora u ovom preduzeću da može obavljati dužnost v.d. direktora odnosno upravljati preduzećem nakon što je od 17. oktobra Kantonalni sud u Sarajevu na prijedlog Tužilaštva KS odredio mjere zabrane obavljanja dužnosti direktoru Nijazu Salamoviću.
Iz Kantonalnog suda u Sarajevu su za Patriju potvrdili da nemaju saznanja da nije postupljeno po rješenju suda.
“Sud je u skladu sa zakonom i pravilima postupka dostavio predmetno rješenje strankama, braniocima i preduzećima za koja je to rješenje relevantno, te sud nema podatak da po rješenju nije postupljeno”, navode u odgovoru.
No, ono što jeste iznenađujuće je da Nadzorni odbor nije odredio ko će potpisivati potrebnu dokumentaciju kako bi se nastavilo normalno funkcionisanje KJKP Rad. Iako na stranici KJKP Rad postoje objavljene odluke Nadzornog odbora, posljednja je od 2. oktobra 2024. godine.
U KJKP Rad postoje dva izvršna direktora koja bi mogla preuzeti upravljanje preduzećem s obzirom da oni nisu obuhvaćeni istragom Tužilaštva KS. No, sada je potez na Nadzornom odboru da omogući normalno funkcionisanje preduzeća uz konsultacije sa resornim ministarstvom i Vladom KS.
U protivnom, mogla bi se utvrditi i odgovornost Nadzornog odbora ukoliko nastanu štetne posljedice po rad preduzeća ali i uposlenike KJKP Rad.
Podsjećamo, Tužilaštvo KS sumnjiči i članove Nadzornog odbora koji su se u međuvremenu promijenili, da su omogućili nezakonito imenovanje Nijaza Salamovića prvo za izvršnog direktora, a zatim i za direktora KJKP Rad.
“Po nalogu postupajuće tužiteljice Tužilaštva KS, pripadnici Uprave policije MUP-a KS slobode su lišili Nijaza Salamovića, direktora komunalnog preduzeća “Rad” i Reufa Sulejmanovića bivšeg predsjednika Nadzornog odbora. U predmetu je pod istragom još šest osoba, među njima, bivša direktorica i članovi Nadzornog odbora u ovom komunalnom preduzeću. Sumnjiče se da su u protekle tri godine nezakonito imenovali Salamovića prvo za izvršnog direktora a potom i za direktora preduzeća, iako nije ispunjavao uvjete za ove pozicije. Imenovan je uprkos tome što ih je i Ured za borbu protiv korupcije upozoravao na nepravilnosti prilikom imenovanja. Tako su Salamoviću, koji se sumnjiči da je u cijelom postupku fingirao i radni staž i radno iskustvo na rukovodećim poslovima, omogućili nezakonitu korist u iznosu od oko 120 hiljada maraka, koju je ostvario obavljajući funkcije koje nije mogao niti smio obavljati”, saopćeno je iz Tužilaštva KS.
S obzirom da je Reuf Sulejmanović prije nekoliko mjeseci imenovan za v.d. izvršnog direktora u Željeznicama FBiH, nakon sudske mjere on tu funkciju više ne obavlja.
Tužilaštvo KS je tražilo ovje mjere kako bi se zaštitio javni interes, odnosno interes društvate omogućilo nesmetano okončanje istrage.
Salamović je kadar Naroda i pravde, a Sulejmanović Naše stranke.
Članovi Nadzornog odbora koji su pod istragom mijenjali su Statut preduzeća kako bi Salamoviću omogućili uvjete za obavljanje direktorske pozicije.
Među osumnjičenim osobama je i bivša direktorica KJKP Rad Vera Arnautović.
NAP
The post Šta radi Nadzorni odbor: Salamović pod mjerama zabrane, ko upravlja preduzećem KJKP Rad? appeared first on Istraga.
Ostale vjesti sa ove stranice
More:
Šta radi Nadzorni odbor: Salamović pod mjerama zabrane, ko upravlja preduzećem KJKP Rad?
Komentari